,

آیا وراث راننده دیه دریافت می کنند

دریافت دیه

سوال شماره ۱ :

۱- پرایدی در سال ۱۳۸۹ درحین رانندگی در جاده هراز، با پرت شدن تکه سنگی از کوه دچار حادثه شده و با از دست دادن کنترل موجب خسارت به خودروی مقابل ( پژو ) می گردد.

راننده پراید فاقد گواهینامه رانندگی بوده و در دم جان می سپارد. خسارت خودروی پژو از محل بیمه نامه ثالث خودروی پراید پرداخت می گردد.

در گزارش پلیس راه (کروکی ) آمده است :

درحین حرکت خودروی پراید ناگهان سنگی از بالای کوه بطرف پایین پرت شده و مستقیم به شیشه جلو پراید و سر راننده برخورد کرده که در اثر برخورد ، راننده بشدت مجروح و توانایی کنترل خودرو از دست او خارج و از ناحیه جلو به خودروی پژو برخورد می نماید .

لازم به ذکر است که بر اثر برخورد سنگ به شیشه جلو و سر راننده سواری پراید و شدت جراحات وارده متاسفأنه رانندی پراید در صحنه حادثه فوت می نماید.

در گزارش مقامات انتظامی نیز علت حادثه برخورد سنگ با راننده پراید قید گردیده است .

مسئله :

– آیا بازماندگان و وراث راننده خودروی پراید می توانند ازشرکت بیمه (ثالث) خسارت دریافت نمایند؟
– ازکدام پوشش بیمه نامه ثالث یا سرنشین ؟ دلیل تحت پوشش بودن ؟

پاسخ های ارسالی :

۱- آقای کورش راد ( ۹۰/۶/۱ )

جواب : با توجه به اینکه درگزارش پلیس راه (کروکی) علت حادثه حرکت ناگهانی سنگ از بالای کوه و برخورد آن به شیشه جلو پراید و سرراننده قید گردیده است نه عدم داشتن گواهینامه .

( زیرا ممکن است این حادثه برای افراد دارای گواهینامه هم اتفاق بیافتد ) ، پس  علت حادثه ربطی به راننده پراید نداشته است و از آنجایی که راننده سرنشین محسوب می گردد لذا باید خسارت بازماندگان از محل سرنشین بیمه نامه پرداخت گردد.

و از طرفی با توجه به تاریخ حادثه ، شامل قانون جدید شخص ثالث شده  و سرنشین همان ثالث تلقی می گردد.

به منظور هم اندیشی و هم افزایی دانش حرفه ای فعالان صنعت بیمه و استفاده از نظرات صاحب نظران و کارشناسان و نهایتأ جهت تسهیل در گره گشایی مسائل خاص بیمه گذاران با ایجاد صفحه طرح یک مسأله ، مصمم هستیم تا پیش زمینه ایجاد فضای تبادل اطلاعات و دانش حرفه ای را بین همکاران محترم فراهم آوریم .

بنابراین از همه صاحب نظران محترم تقاضامندیم تا درصورت تمایل نظرات خود را درخصوص مسائل مطروحه از طریق نشانی email  : ۱۱۵۱۱۵٫ir@gmail.com و یا فکس ۸۸۸۷۲۵۵۲-۰۲۱ برای ما ارسال فرمایند .

بدیهی است پس از حصول آخرین نتیجه از پیگیریهای بعمل آمده یا دریافت بهترین پاسخ فنی و حقوقی مراتب ازطریق ایمیل به اطلاع شرکت کنندگان در پاسخگویی رسانده خواهد شد.

دریافت دیه