اعتبار بیمه نامه رانندگان گواهینامه منقضی شده

اعتبار بیمه نامه دارندگان گواهینامه منقضی شده

دارندگان گواهینامه منقضی شده
اطلاعیه بیمه مرکزی
در پی برخی شبهه افکنی ها و انتشار اخبار نادرست در رسانه های مجازی مبنی بر عدم اعتبار رانندگانی که تاریخ اعتبار گواهینامه های آنان سپری شده، اطلاعیه ای از سوی اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی صادر شد.

در این اطلاعیه آمده است:

برخی از فعالان فضای مجازی با استناد به ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی این شائبه را مطرح کرده اند که در صورت سلب اعتبار گواهینامه به دلایلی نظیر گذشتن از حد نصاب نمره منفی یا تاریخ انقضای آن اعتبار بیمه نامه نیز منقضی می شود که چنین ادعایی صحت ندارد.

بر اساس این اعلامیه صرفا راننده مسبب حادثه فاقد گواهینامه رانندگی در ماده ۱۵ قانون بیمه اجباری مشمول بازيافت خسارت است و سایر موارد مرتبط با گواهي نامه مثل انقضاي مدت اعتبار گواهي نامه مشمول اين حكم نيست.

نظریات مشورتی قوه قضاییه به شماره های 7/4658 – 04/08/1389 و 7/167 – 24/01/1383 و 7/1926 – 17/03/1379 عدم تمدید گواهینامه در رانندگی که مدت اعتبار آن منقضی شده صاحب آن را در حکم فاقد گواهینامه قرار نمی دهد و از دارندگان چنین گواهینامه ای امتحان مجدد رانندگی بعمل نمی آید.

لذا با عنایت به لزوم تفسیر مضیق قوانین جزائی به نفع متهم اقدام شخص به رانندگی با گواهینامه ای که مدت اعتبار آن منقضی شده است ، بزه موضوع ماده 723 قانون مجازات اسلامی محقق نمی شود

گرچه تخلف است و با ضمانت اجراهای انتظامی روبروست

نظریات اداره کل حقوقی قوه قضاییه درخصوص عدم تمدید گواهینامه رانندگی